Poznaj tajniki prania!

proszek do białych ubrań

Pranie wprawdzie wydaje się być czynnością wyjątkowo łatwą, wielu z nas może stwarzać bardzo duży problem. Innowacyjne urządzenia piorące posiadają programy zaprezentowane w niezwykle jasny sposób, ale, co jeśli nasza pralka nie ma tych usprawnień? Oto kilka zaleceń, jakie opłaca się wziąć pod uwagę!

1. Posegregowanie odzieży

Istotne, żeby nie wrzucać wszystkich ciuchów na raz do pralki. Segregujemy ciuchy po kolorach a także materiałach, z jakich są wykonane. Jeżeli chodzi o kolory to pranie opłaca się posortować na jasne, ciemne a także wielokolorowe. Należyta segregacja kolorów umożliwi uniknięcie zafarbowania ubrań. Nie każdy materiał toleruje taką samą temperaturę. Najlepiej odczytywać metki, jaka temperatura prania jest zalecana przez wytwórcę. W odmiennej temperaturze będziemy prali materiał jeansowy, wiskozę czy satynę.

2. Czytaj metki!

Jak już we wcześniejszej części pisaliśmy dobrze jest spojrzeć na wskazówki dotyczące prania zawarte na metkach. Dzięki nim będziemy posiadali informacje nie tylko, jaka jest właściwa temperatura prania, jednak także czy w ogóle możemy prać i prasować.

suszenie kolorowego prania3. Temperatura wody

Nie bez znaczenia jest wybór stosownej temperatury. Wrażliwe tkaniny pierzemy w małych temperaturach. Trudne plamy w wysokich. Również ciemne pranie warto prać w niższych temperaturach, dzięki czemu nie stracą tak prędko swojego koloru.

4. Wybór środka do prania

Ciemne, jasne a może kolorowe? W zależności od tego, jakie planujesz pranie, wybierz stosowny preparat. Dostępnych jest sporo preparatów – proszki, kapsułki i płyny. Pamiętaj, aby środek był dopasowany do koloru prania! Komplementarnie trzeba też użyć płynu do płukania, jaki nada ciuchom świeży zapach. Możesz także dodać do prania specjalne chusteczki, które mają za zadanie wyłapać pigmenty, jakie w razie czego mogły by ufarbować pozostałe ubrania.

5. Uruchamiamy pranie

Posegregowane ciuchy trzeba umieścić w bębnie pralki, dodać detergenty do prania, wybrać stosowny program, zatrzasnąć drzwiczki od pralki i ją włączyć. Prawda, iż banalne?