Smog i odszkodowanie

Od kilku tygodni dużo mówi się o smogu, o jego złym wpływie dla naszego zdrowia, systematycznie pojawiają się informacje w portalach na jego temat. Niby jak się mu sprzeciwić, mamy szansę tytułem przykładu: oskarżyć miasto za wybrudzony domek, zwłaszcza jego zepsutą fasadę. Co ciekawe, można również dopominać się spłaty opłaty klimatycznej, co uwierzytelnia przyjazny bezpłatny prawnik.

Jednak w priorytetowej sprawie jaką jest ludzie zdrowie, pozew do sądu nie ma racji bytu z bardzo oczywistej przyczyny – niebywale opornie jest uargumentować, iż zanieczyszczone powietrze miało nieprzychylny wpływ na stan zdrowia, że czynnikiem określonej dolegliwości jest smog. Taką dolegliwość miały prawo wzbudzić pozostałe uwarunkowania, tego rodzaju jak wypalanie fajek, zła dieta, zły styl życia. Na skutek tego też tego typu pozwy nie przemawiają do sądów, patrząc na dowody jest to szczerze mówiąc niemożliwe. Sytuacje tę miałaby możliwość zmodyfikować jedynie poprawa norm prawnych, a oczywiście wszyscy zdajemy sobie sprawę ustawodawca z problemem smogu po dzień dzisiejszy sobie nie radzi.

Mamy prawo jeszcze spróbować domagać się nadzoru naszych dóbr osobistych tego typu co szansa chodzenia na świeżym powietrzu oraz wykonywania treningów, codzienny trening biegających w tej sytuacji jest nierealny z uwagi na tragiczną jakość powietrza. W tym przypadku dochodzenie całkiem sporej kwoty odszkodowania jest prawidłowym odruchem.

Istnieje szansa, że po jednym pozytywnym zamknięciu sprawy przez sąd odnośnie odszkodowania za smog zacznie się masa spraw w tym gatunku.